Články  -  příroda, permakultura, eko,bio...

...jednoduše o lásce k přírodě....

Příroda na dlani, ten pohled pohladí... dotýkám se Života, jsme všichni Jednota...

dne 9.7.2017                         Nepopsatelná krása přírody

Asi už jste si všimli, že příroda je pro mne nesmírně důležitá... Umím se velice snadno nadchnout její nádherou, pestrostí, moudrostí... A jak jsem teď zjistila, umím se i k slzám dojmout.. Navštívila jsem Belianské jeskyně (SR) a prohlídka pro mne byla velmi silným zážitkem. Vůbec mi nevadilo, že je tam se mnou asi 60 lidí, jen jsem poslouchala poutavý výklad a pak už jsem se jen nechala unášet kouzlem místa. Bylo to neskutečné, uvědomovala jsem si tu výjimečnost chvíle, kdy se procházím místem, které vznikalo před 10 miliony let!! a které žije stále, neboť tam dodnes vznikají nové útvary, skály se pohybují, jezírka také, jsou tam i "cestující" stalagnity.. (samozřejmě je to v řádu let..) neskutečná nádhera k tomu... Když jsme pak došli k jednomu místu, ta krása se mne dotkla tak, že jsem najednou cítila, jak mi stéká slza po tváři.. Cítila jsem ten život ! Zemi jako mocnou bytost, vlídně nás přijímající ve svém podzemním království.. Vlastně ani nejde o to, že to bylo zrovinka zde, ale o to, že je velmi snadné se nechat pohladit zázrakem přírody, když jsme jen tady a teď a VIDÍME, co máme za bohatství kolem sebe...

dne 8.6.2017                            Milé setkání.... :-)

Já to říkám pořád, že naše zahrada je prostě kouzelná !!! :-) dnes se s námi skřítci podělili o první jahůdky...

dne 8.6.2017                    Tvoření pro všechna stvoření..

Jsme rádi, že se u nás vílám a skřítkům líbí, tak jsme jim dnes vyrobili "zvonkohru" pro radost... 

dne 12.5.2017          Pampeliškový med s bonusem :-)

Musím se s vámi podělit o skvělý zážitek.. Před pár dny byl úplněk a já se pustila do vědomé přípravy pampeliškového medu. Neskutečně jsem si to užila a s láskou míchala a vařila a míchala... až vznikl báječný voňavý med ! a je to med speciální, protože mne intuitivně napadlo tam přidat kromě lásky také esenci Radost ze života. Přála bych vám, cítit tu úchvatnou vůni !!! 

PS: Radost ze života je dokonalá esence od Nobilis Tilia - ke koupi také u mě na www.e-shop-duhovy-strom.cz  :-) 

 dne 20.5.2017                            Procházka lesem

Procházka lesem, to je velmi jednoduchý způsob nalezení harmonie. Miluju to. Doslova a do písmene. Ten posvátný hluboký klid, dokonalá harmonie tónů a vůní, ta potěcha pro oči a nekonečný klid v mysli. Stačí hodinka, dvě, vlastně kdo by to počítal...  A u nás na Vysočině, kolem Humpolce je to úplný balzám na duši, protože lesy jsou tady prostě všude :-) A v lese se dějí věci, stačí jen otevřít srdce a pustit fantazii na plné obrátky, a uvědomit si, že to, co si myslíme, že víme, vůbec nemusí být to, co JE :-)

 dne 7.5.2017  Dnešní krásné ráno v zahradě.

Dnešní krásné ráno na zahradě. Je tam dost živo...naštěstí :-)

dne 18.5.2017                              (Ne)skutečná vílí podívaná  !!!

S neskutečnou vděčností a pokorou denně pozoruji přírodu, a stále jsem jako Alenka v říši divů.. Je to možné, že žijeme na tak nádherném místě, na naší Zemi, obklopeni tímto... a mnozí to ani nevidí ?? 

dne 1.5.2017                                           něco málo o podbělu...

Také už jste na procházce zahlédli podběl? Napadlo mě, trochu zapátrat v moudrých knihách a hned jsem zalitovala, že jsem ty krásné květy na posledním "nalezišti" nenatrhala :-) Využití podbělu je teď při změnách počasí víc než aktuální. Květy podbělu - můžeme je používat s nejlepším úspěchem pro jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména při zánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při zápalech pohrudnice (pleuritidě). Při zdlouhavém kašli a trýznivém chrapotu by se měl častěji pít během dne horký čaj z podbělu oslazený medem. Později v květnu vyrůstají listy, které jsou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli připravit čaj ze směsi květů a listů. Čerstvě vytlačená šťáva z listů podbělu, nakapaná do ucha, pomáhá při bolestech v uchu.
No, už se těším na další výpravu do přírody :-)

dne 11.4.2017                                   Hurá, je tu zase jaro !

Ano ano, je tu zase ten překrásný čas přímo nabitý energií, která se po zimě přímo dere ze země. Vše odpočívalo, ale teď je na čase Ožít !! Tráva se zelená a bují, až se nám to za chvilku líbit nebude :-) Stromy a rostlinky tepají životem, mění se a rostou snad každou vteřinou a my lidé jsme najednou také plní energie a spřádáme plány. Vlastně jsme je spřádali celou zimu, ale teď je můžeme začít uskutečňovat !! Je to doba obrovské síly, kdy se příroda každým novým kvítkem a výhonkem hlásí o naší pozornost. A já osobně opravdu smekám, s úctou hledím a nechávám se pohltit tou obrovskou sílou, vezu se na vlně a seju, sázím, přesazuji, hrabu se v hlíně a tak se propojuji s matičkou Zemí. A taky fotím :-)

dne 27.2.2017                                  Nádherný objev , v zemi schovaný

Konečně jarní počasí! Zase cítím to napojení na přírodu, energii země. Konečně jsem se mohla zase rukama zabořit do hlíny :-) zase po zimě ožít !! a našla jsem poklad!! - a pro někoho možná jen krystaly ledu v promrzlé půdě...ale já vím své.. :-)

dne 1.1.2017                             Boží krása, srdce jásá...

Jak na nový rok, tak po celý rok.. já dnes viděla Boží dokonalost ve všem kolem, koukněte se se mnou.. dokonalé krystalky ledu, obrovské pláně třpytících se "drahokamů", do toho slunce, taktéž dokonalé, stromy, srnky, ...a hlavně krásné odpoledne s mojí rodinou. Kéž všechno takhle souzní a ladí po celý rok. Mě i Vám.. 

dne 1.1.2017                        Led(n)ové království

Venku je tak krásně!!! zmrzlý sníh křupe pod nohama, sluníčko září a kam se podíváš, tam se to překrásně třpytí.. dokonalé ledové květy zdobí každý kousíček země... 

dne 22.11.2016                        Nádech......výdech.......jsem tady a teď..........

Zas a znova mě dokáže dostat... Příroda jedna krásná !!:-) Naše Vysočina je prostě dokonalá v každém ročním období. Stačí jen všeho nechat a JÍT VEN, myšlenky se rozplynou a během chvilky jsme součástí toho všeho. Prostě jen JSME... žijeme přítomným okamžikem...jen nádech, výdech...a tichý úžas nad tím vším kolem...:-)

dne 22.11.2016                             Magická lesní procházka...

Našli jsme palouček, byl tam malý pavouček.. povídal nám hnedle, že tam vedle té jedle, chodí vždycky tančit víly.. zmlkli jsme.. a ony tam byly !!!  

dne 30.8.2016                                     Potěšení z luxusu

Luxus - slovo vzbuzující dojem něčeho drahého, nedostupného a výjimečného.. No, myslím, že vás už ani nepřekvapí, když to vezmu po svém :-) Pro mě je luxus třeba dnešní ráno. Ležím v houpací síti na zahradě, kolem všechno tepe životem, jsem přímo uprostřed rozehrané symfonie ptáčků a kobylek, do rytmu se přidávají sousedovic krávy se zvonečky na krku. Sluníčko nádherně hřeje a uličnicky na mě problikává skrze listy vzrostlého dubu a lípy. Naprosto dokonalé podmínky pro dokonalou snídani :-)

Tohle je pro mě perfektní požitek, tahle chvíle. Prostá, obyčejná "snídaně v trávě". Vše je v souladu, nikam nespěchám, nic nemusím, prostě JSEM. 

Proč jen si to nedovedu zařídit častěji.. ? Stejně takhle jsem si dřív uměla užít i hvězdné nebe za letních nocí. Ale i to už nějak odvál čas. Několikrát jsem se v noci přistihla, že koukám na hvězdy skrze střešní okno.. Přitom stačí udělat pár kroků a můžu se dívat "na živo". ...ale ne, dneska už nejdu nikam... příště... je tam zima... a takhle je to pořád dokola. 

Pamatuji si to jako dnes, před skoro 17 (!) lety jsem byla venku, ležela na spacáku a pozorovala nebe, padající hvězdy, poslouchala to ticho a užívala si noční svět. Taková nádhera!!!

Nějak jsem na tyhle obyčejnosti neobyčejné pozapomněla. Nějak jsem dovolila všem ostatním věcem, aby znemožnily moje propojení s přírodou, moje chvilkové setrvání v naprostém souladu s ní a se sebou. Život je komplikovaný. Omezujeme se příliš mnoha "povinnostmi" a vlastní pohodlností a už nezbývá čas na tyhle "luxusní" zážitky. A to je škoda. 

Dneska musím najít spacák, bude jasná noc :-)))))

dne 30.8.2016                     Láska plody přináší - aneb příběh zahrady

brambor-srdce
brambor-srdce

Letošní jaro a léto je pro mne plné nekončícího proudu inspirace - vysvětlím - tu a tam se objevují, nebo jsou mi přímo předloženy recepty, tipy, fotky dobrot, které lze víceméně jednoduše připravit z domácích výpěstků. Jasně, nenechává mě to chladnou a tak spřádám plány na zpracování plodů všech chutí, tvarů a barev, už od objevení kvítků na větvi :-)

Denně mlsně pokukuju po zahradě, obcházím všechny kouty a očima i rukama hladím všechny rostliny, keře a stromy. Jednoduše "komunikuju" se svými přáteli. :-)

A zdá se, že naše láska je vzájemná, neboť se tu téměř všemu opravdu daří, Pěstujeme v malém, nám dostačujícím množství - na mlsání, něčeho je i na zavařování, něčeho na 1-3 obědy :-)

Prostě z pohledu zvenčí klasická zahrádka. Ale nenechte se mýlit, z našeho pohledu je to totiž něco úplně jiného. Naše oáza, Semiramidiny zahrady, Šangri-la, soukromý ráj, Naše místečko na ZEMI. 

A věřte, že na takovém místě chutnají rybíz, borůvky, jahody, ostružiny, maliny, angrešty, jablka, švestky, hrušky, brambory, topinambury, pórky, brokolice, květáky, kedlubny, dýně.......úplně jinak :-)

dne 25.7.2016         Jak jedna změna vedla k trvalé proměně...

Asi to všichni znáte. Jdete supermarketem a víte, že potřebujete nový šampón, mýdlo, prací prášek, wc čistič... no, jsou toho tuny..

Je to totiž jednoduché, na jednom místě koupit všechno najednou- a téměř všechno už důvěrně známe z nekonečných reklamích masáží všude kolem. A tak tupě kupujeme  a nepřemýšlíme. 

Před nějakým časem se ke mě začaly dostávat informace o složení a původu těchto všech výrobků "nutných pro domácnost a péči o tělo". Z počátku to byly informace nevyžádané -tu se někdo zmínil, tu článek na internetu, v časopise.. A z těch všech "spamů" se postupně začala stávat vyžádaná a hlavně žádaná informace. Prostě mě to začalo opravdu zajímat. A odtud už byl jen krůček k tomu, udělat nějakou ZMĚNU. Nejdřív to bylo trošku komplikované - zvyk je železná košile a slevové akce, letáky, reklamy mají silnou moc :-) Další věcí bylo postupné vyzkoušení mnoha značek, než jsem našla ty pravé. Ale vybrala jsem, a jsem na to pyšná :-) 

Nejde jen o snahu zmenšovat naší ekologickou stopu, ale především o přístup k sobě. Mám vlastně skvělý pocit, když vidím v obchodě tu nekonečnou nabídku kosmetiky, drogerie, čistidel.. a vím, že to NEPOTŘEBUJU. Nemusím se tím zabývat, vybírat, rozhodovat... Já už mám jasno. Tohle podporovat prostě NECHCI. 

A není mi jedno, co na sebe a svoje děti mažu, čím o nás pečuji. Netýká se to jen šampónů, pracích prostředků, krémů... ale vlastně všeho. Máme tu možnost, tak si VYBERME... Nejsem nijak vášnivě ortodoxní - dokážu použít "normální" zubní pastu, sem tam si dám pizzu, někdy i hranolky, v nouzi použiju a pozřu kdeco :-))   (ach ty Margotky... :-)

Prostě jak říkám, pokud mám tu možnost, vždycky si raději vyberu "přirodou vyvinuté" a staletími často prověřené prostředky :-)

PS: jak už asi víte z facebookového profilu Duhového stromu, stala jsem se prodejcem přírodní kosmetiky Nobilis Tilia, kterouž tímto doporučuji :-) Jinak mohu-li inspirovat, přimlouvám se za značky Jack´n Jill, Feel Eco, Yelow and Blue, firmu Econea, skvělá je řasenka So´bio..

PS2: a vy mi též doporučte, máte-li nějaké dobré tipy. :-) mail duhovystrom@email.cz  nebo fb. (a já to sem případně vyvěsím pro ostatní) DĚKUJI.


Ekologie - příroda - udržitelnost

Předpokládám, že asi každý, kdo zabrousil na tyto stránky, na tento článek, alespoň trochu rezonuje se slovy Ekologie, příroda, udržitelnost.  A já bych si moc přála, aby nás bylo opravdu co nejvíc. Ještě před několika málo lety jsem se nad těmito pojmy nikterak nepozastavovala, to přiznávám. Nicméně všechno a všichni se mění. Obzvláště (to je můj osobní názor) po narození dětí, se člověk hlouběji zamýšlí nad způsobem svého života, stravováním, přírodou a v neposlední řadě také chce jít dětem příkladem. Naštěstí se zdá, že i celková společenská nálada se postupně mění, a proto vzniká doslova spousta spolků, sdružení, organizací, které si daly za cíl sjednocovat lidi a informovat o možnostech, jak udržet či obnovit přírodu kolem nás, jak šetrně a s rozmyslem vést svůj život. Je to nesmírně důležitý úkol, obzvlášť, když díky mnoha studiím můžeme stále dokola číst, kam až jsme to za posledních několik desítek let "dotáhli" s chemií na polích, posléze v potravinách... Jak jsme si zamořili ten náš krásný svět.
Vzpomeňte si třeba na takové prázdniny u babičky, všechno kvete, voní, běháte po vsi, každou chvilku někde něco sezobnete. Ze záhonu, nebo stromu, či v lese.. Koupete se všude, v potoce, rybníku na návsi..a teď ?? Ruku na srdce, určitě nejsem sama, kterou například pole s kukuřicí či ještě lépe luskami, nechá chladnou. Hned mi proběhne hlavou, co na to asi kdo nastříkal za hnojivo, postřik proti škůdcům atd. (a to nemluvím o šlechtění a genové modifikaci) Nebo takové koupání, nevím čím to je, ale to, že se z vody všichni osypeme, nebude úplně ok.. (uznávám, že to neplatí vždy, ale chci skrze lehce přehnané příklady naznačit, že jsme si to svou bezohledností dost pokazili)
A tady se dostávám konečně k věci. Zde bych chtěla publikovat články a fotografie, toho, jak to jde udělat LÉPE. Máte-li nějakou zkušenost s pěstováním ovoce a zeleniny, takzvaně bio, chcete-li se podělit o praktické poznatky permakulturního rázu, tohle je přesně to místo, kde to uvítáme ! popište, nebo vyfoťte svoje záhonky, výpěstky, stavby a stavbičky (například bylinkovou spirálu, vrbovou stavbu nebo hmyzí domečky, vílí domečky )) a pošlete to všechno na tyto stránky. (resp.na mail duhovystrom@email.cz)
Až bude čas sklizní, můžeme leccos povyměňovat ) :-)

Příspěvek číslo jedna :-) aneb jak jsem využila velikonočního slunného dne. Pustila jsem se do "přestavby" bylinkového záhonku. Doufejme, že až to vyfotím třeba za měsíc znova, bude vidět i nějaká ta rozbujelá vegetace :-))

                ...záplava květů z loňska...

A už je to tady ! Příroda se definitivně probudila a čaruje, mé srdce se z ní raduje... :-)

Každé jaro s netrpělivostí očekávám, kdy už se objeví první náznaky probouzejícího se života. Sleduji snad každý den větvičky stromů, jestli už se rýsují pupeny, očima vytahuji ze země trávu a čekám na ten zázrak, až se z hlíny vynoří první rostlinky.. A pak to přijde! všechno začne "najednou" rašit, pučet, všude je cítít ten "Pohyb" - vše vibruje silnou energíí, příroda je odpočatá po zimě a v plné síle předvádí svá kouzla. Je to přenádherná barevná a voňavá podívaná, a já si každý rok říkám: "pro tohle stojí za to, tu zimu přežít!! " :-)

Nevím, jak to máte zrovinka vy, ale pro mne je úplný svátek a relax, když můžu zabořit ruce do hlíny. To je asi ten nejvíc uklidňující prostředek na starosti. Ve chvíli na všechno zapomenu, spojím se s matičkou Zemí a nechám se unášet její klidnou, moudrou energíí. Stejné se to se stromy, stojí klidně a rozvážně, a jen moudře pozorují to naše lidské hemžení. A ví své... :-) 

A tak čerpám sílu z přírody a utvářím si kolem sebe svůj vlastní svět - přetvářím kousek po kousku zahrady podle svého nejlepšího cítění, a raduji se z každé nové bylinky, zeleniny, kytičky, a někdy i z plevelu :-))  Prostě taková moje soukromá rajská zahrada :-) také máte takové místo?  zkuste mi o něm napsat/vyfotit...

PS: studium bylinek vyžaduje také jejich pravidelné očichávání a ochutnávání :-)))  a na to tu mám přímo experty :-))