Živly a rituál

Oheň, voda, vzduch a země. Živly, elementy chcete-li, jsou neoddělitelnou součástí našeho života a světa. Všímáte si někdy doopravdy, jak přítomné jsou? V každém okamžiku našeho bytí, vždy a všude. 

 Zkuste se zaposlouchat do větru - jak jemně umí polaskat a ševelit, jak roztančí větve stromů, nebo v létě lány obilí. Pohraje si s vlasy lidí a už letí dál. Jak umí být jemný a hladivý...ale dokáže se i prohnat krajinou a udělat spoušť. Umí se proměnit v ničivou sílu a ukázat i svou běsnící tvář.

Totéž dokáže i oheň - v jednu chvíli je velmi příjemný, zahřeje, vydržíme u něj sedět a dívat se na barevné plamínky, uvádí nás do příjemného klidu a pohledem do ohně se zklidňujeme a je nám krásně, jsme spojeni se svým nitrem a oheň je spojencem, či zprostředkovatelem toho vzácného vnitřního usebrání. Během vteřinky se ale umí proměnit v neúprosnou ničivou sílu, rychle se šíří a ničí vše, co mu přijde do cesty.

Vodní živel je stejně tak rozmanitý a pestrý. Voda je nádherný průzračný potůček v lese, studánka, životadárná tekutina, osvěžení, obejme, pohladí, utěší, dodává přímo božský klid a mír... a zároveň občas nechá vykouknout na povrch svou děsivou obrovskou sílu, před kterou není úniku.

Země je zrovinka tak mince o dvou stranách. Jako ostatně všechno. Živly jsou už odedávna zdrojem lidského zkoumání i přemítání. Pojí se k nim nejedna stará moudrost, tradice, zvyk.

Právě proto, že jsou živly trvalou přítomností, součástí světa a přírody, je dobré se s nimi vědomě spojit, naslouchat jejich moudru, vědomě pozorovat a inspirovat se jejich silou. Nasát do sebe jejich kvality, nacítit se na jednotlivé vlastnosti živlů a vnitřně se s nimi propojit.

Připadá mi velmi uklidňující a fascinující zároveň, jak je všechno propojené - kolo roku, přírodní proměny, ženská cykličnost, živly. Velmi mne obohacuje zjišťování nových informací a zkušeností, které mne ujišťují o tom, že jsem součástí toho všeho. Že je vše v naprostém pořádku, protože JSEM. A to znamená, že si uvědomuji své světlé i temné stránky, že s nimi pracuji a užívám si každou z nich. Díky tomu stojím pevně nohama na zemi a užívám si každou chvíli svého života naplno. CÍTÍM, ŽIJU, MILUJU... žiju teď a tady, v propojení a souladu se svou cykličností a cykly přírody.


Jak přivést radost a uvědomění si živlů více do reality? 

Třeba přes rituály. Právě při rituálech totiž vítáme jednotlivé živly a využíváme jejich aspektů k práci na sobě a podpoření svého záměru. Například chceme-li se něčeho zbavit, tak to spálíme v ohni (třeba tak, že situaci nebo problém napíšeme na papír, vložíme do psaní tu energii a se záměrem se toho zbavit, vyřešit to, vhodíme papír do ohně) Stejně tak, když děláme rituál pro oslavu nějaké události, svého vnitřního posunu, nebo chceme vědomě prožít velkou chvíli ve svém životě, či oslavit proměnu přírody (např. teď svátky jara) - tam také přivítáme na podporu všechny živly a tím ještě více vědomě podpoříme svůj záměr.

Rituál nemusí být nijak složitý a dlouhý. Záleží na každém, jak má chuť to provést. Je to spíš o tom, aby byl proveden v úctě a lásce, s otevřeným srdcem a jasným záměrem. 

Někdo rád vyladí místečko k rituálu, vytvoří krásný oltář, dopředu se naciťuje na to, co bude probíhat. Na druhou stranu stejně silný a krásný může být rituál na procházce v přírodě, kdy vznikne z momentálních pohnutek mysli a okouzlení přírodou. Takové zastavení u skály, nebo studánky, mandala ze šišek a oltář z pár kamínků je přece také nádhera :-)

Příprava oltáře je velmi důležitá, protože tím se probouzíte z autopilota do bdělé přítomnosti a soustředíte se na přípravu rituálu. Tím se dostáváte k ujasnění si svého záměru a už plujete v té správné silné energii, jejím vyvrcholením je samotný rituál.

Živly a rituál jsou dva termíny, které k sobě velmi dobře pasují a přímo zvou k propojení. Je jaro, probouzíme se po zimě, to je myslím jedna z mnoha příležitostí, vyzkoušet nějaký rituál pro sebe. Co vy na to? :-)

PS: příště přidám několik tipů na přípravu rituálů -  co je dobré mít na oltáři a proč.