Rituál pro děti - pro odvahu postavit se za sebe a říct NE.

23.04.2018

...Kéž se inspirace šíří, jako mávnutím kouzelného proutku... aneb strnulé návody ode mě nečekejte :-)

Čas od času přijde některé z dětiček domů trochu pošramocené životem. Hned to poznám, že se něco děje, a tak když to nevysypou hned, polehounku našlapuji, abych zjistila, co se děje. Tentokrát mi plakala dcerka (skoro 4 roky), že ve školce jedna starší holčička, která jí pořád říká, že půjde do pekla.

Dcera by chtěla, aby se všichni ve třídě měli rádi a kamarádili se dohromady, kdežto ta holčička si chce dělat svou partu.... Ach jo, známe to asi všichni, ať už z jedné, či druhé strany.

Cítila jsem, že vysvětlení situace a "výuka" typu: " Musíš jí říct, ať toho fakt nechá, nebo že půjde do pekla ona, když ti to pořád opakuje"... nebo " tak jí řekni, že nechceš, aby ti to říkala a dojdi za paní učitelkou" ... není v tomto případě moc úspěšná.

Bylo potřeba posílit odvahu postavit se za sebe. A protože mám doma tři děti, kterým je potřeba tohle pořád opakovat, vyhlásila jsem přípravu na rituál :-D

Dala jsem jim za úkol, aby si doma našli každý nějaký předmět, který budou chtít dát na oltář. Předmět, který nabijeme odvahou a statečností a oni ho pak budou mít u sebe v pokojíčku, aby jim to vždycky připomínal a pomáhal jim. (vybrali si růženín, keramické prasátko, a umělohmotný diamant:-D)

Venku jsme si vyzdobili naše vrbové týpí, uvnitř něj jsme vytvořili kruhový oltář, poslala jsem děti, aby našly na zahradě nějaké květiny pro vytvoření krásného kruhu. Pověděla jsem jim, jak se důležité mít se rád a umět se za sebe postavit, umět říct, co si myslí a umět říct NE, TOHLE SE MI NELÍBÍ. 

Připravili jsme si mističky s jídlem - obětinky - a myslela jsem, že si to sníme na závěr rituálu:-) ale to jsem se spletla, protože jak jsem mluvila, oni baštili a baštili, až jsme měli misky prázdné :-)

Součástí rituálu byl samozřejmě oheň - vykuřovací miska, svíčka (skvěle upoutá plnou pozornost dětí) a mistička s vodou, do které každý dal kvítek (krásně plavou na povrchu), spojení se zemí bylo jednoduché - seděli jsme na trávě a jedli dobroty, a element vzduchu byl zpřítomněn jemným vánkem a následně mým vějířem z per.

Vějíř z peří je další věc, kterou děti milují. Pověděla jsem jim o záměru rituálu - tedy, že pomocí tady toho rituálu a "kouzlení" si uvědomí, že mají v sobě velkou sílu a odvahu. A teď je ještě více posílíme. A že od teď už si nenecháme líbit nic, co se nám nelíbí, protože víme, že vždycky můžeme říct, že to tak nechceme. A jde nám to hladce a snadno, protože jsme stateční... poté jsem vyzvala jedno dítko po druhém, aby vystoupili ven z týpí, a vějířem jsem z nich obřadně smetla strachy a obavy (a vítr je odvál pryč) a každému konkrétně jsem našeptala jeho osobní posílení (neboť je dobře znám a vím, co které z mých dětí potřebuje slyšet)

Dcerka byla šťastná, protože miluje tohle všechno - před rituálem jsme se totiž převlékly do šatiček a nazdobily, mohla vytvářet kytičkový oltář, a bylo to kouzlení :-) /Při samotném rituálu poslouchala, pozorně nasávala a dokonale si to užívala.

Syn (6 let) byl zcela pohlcen tím vším, poslouchal, co říkám, užíval si každou vteřinu, a když jsem z něho vějířem odvála strachy a pošeptala mu ty "jeho" správné věty, tak vyskočil a objal mě a usmíval se... držel se mojí sukně a byl tak nadšený a šťastný a nejraději by mě nepustil!!! :-)

Syn (8 let) na tom byl zcela odlišně :-) od samého začátku byl poměrně nervózní, roztěkaný, dokonce cestou z bytu na zahradu ztratil svůj předmět na oltář (nechal ho na prázdném stole a ač ho hledal, prostě ho neviděl) během příprav oltáře omylem rozkopl kruh z květin a pak snědl skoro všechno jídlo, co jsme připravili... Nemohl to vydržet do konce (ehm, celé to trvalo asi 10-15 minut) a když jsem ho ovívala vějířem, tak řekl "to stačí" a běžel na druhý konec zahrady :-)

Ale rozumím tomu, je hodně citlivý na hluboké věci a je dobré mu to dávkovat po menších kouskách. Když je něco energeticky "fakt síla" tak to má takhle. :-)

Pokud budete cítit, že chcete rituálem podpořit nejen sebe, ale i svoje děti, tak směle do toho. Děti velmi rády spolupracují, vytvářejí (skvělé je například do rituálu zapojit samotvrdnoucí hlínu, nebo dřevo a nožík, jen ať vyrábí. :-) Nebo pro holky mašličky, splétání copánků, smotávání náramků a podobně) 

Budou nadšené, uvidíte. Můžete si udělat krásné odpoledne na čerstvém vzduchu (ale jasně, že rituálky se dají dělat i v zimě doma) a propojit to s nějakým aktuálním tématem a posílit svoje ratolesti v psychické rovině. Uvidíte, jak si společný čas vzájemně užijete. 

Krásné jarní dni přeji ! :-)