Předporodní rituál

14.09.2018

Během života se dostáváme do několika velmi zásadních vývojových fází, během kterých projdeme velkou změnou. Například nástup do první třídy, první menstruace, první milování, svatba, těhotenství, porod, a další a další. (Píšu primárně o ženách a pro ženy, nicméně chlapci a muži samozřejmě mají také své "velké přerody")

Jsou to období, kdy se mění naše vnitřní nastavení, přeskládává se náš dosavadní život, přecházíme do nové životní role. Pro vědomé uchopení situace a pochopení toho, co všechno se to děje je skvělé projít si rituálem. O rituálu menarché= oslava první menstruace se můžete dočíst ve starším článku zde

Dnes bych se chtěla rozepsat o předporodním rituálu. Dovolím si tvrdit, že každá žena si projde v průběhu těhotenství mnoha a mnoha stavy: nadšení, hrdosti, lítostivosti, strachů, obav, pocitů lásky a naopak zase nelásky k sobě a svému měnícímu se tělu, ... je to neskutečná škála často protichůdných pocitů, které přicházejí a zase odcházejí. Jak se v tom všem vyznat? Jde to mnohem snáze, když máte kolem sebe ženy, které vám dají potřebnou podporu. Které vám dají najevo, že to všechno je úplně normální a vyslechnou, slovem pohladí...

Nádherným způsobem, jak se ukotvit ve svém "jiném stavu", nebo v čase blížícího se porodu, je udělat si rituál. (nebo oslovit průvodkyni, která jej pro vás ráda připraví) V rituálu jde totiž o to, že si opravdu konečně uděláte čas sama pro sebe. Pozvete svoje kamarádky, maminku, babičku - společnost, ve které se budete cítit dobře. A uděláte si příjemné odpoledne, večer, nebo klidně celý den... Je to sváteční, výjimečná chvíle, kdy se ženy sejdou proto, aby podpořily budoucí maminku.

Během společně strávených chvil v ženském kruhu dochází ke spojení s ženskou energií, k naladění na mateřství. Sdílíme vzpomínky, dobře míněné rady (těch raději pomálu :-D), humorné příhody, ale i ty smutné.

Zjišťujeme, že každá žena si nese svůj vlastní příběh. A každý z nich je zajímavý a jedinečný, stejně jako žena, která ho sdílí. 

Kouzlo rituálu spočívá mimo jiné i v uvědomění, že jsme všechny ženy, nositelky života a příběhů. Všechny jsme dcerami svých matek, a vnučkami svých babiček... Každá pocházíme z nějaké rodové linie plné příběhů. Nechme ty příběhy zaznít, ať se mohou nést dál...Tak vzpomeneme a uctíme ženy našeho rodu.

Nedílnou, veledůležitou součástí předporodního rituálu je uctění těla. Tělo je náš chrám, naše dokonalá nádherná schránka, o kterou je třeba pečovat. Budoucí maminka je pro tento večer Bohyní, kterou je třeba hýčkat a opečovat. Vyživíme jí tedy dotekem, všechny přítomné ženy jí předají svoje požehnání, zahrnou jí konejšivými a láskyplnými slovy, jemně promasírujeme nebo pohladíme celé tělo, ozdobíme ji (rtěnka, šperky, věnec do vlasů, krásné šaty, šátky...) 

Krásným zvykem je například pročesávání vlasů, během kterého je záměrem vyčesání všech starostí a strachů z porodu. Nebo vějířem z peří maminku symbolicky očistíme a odvaneme tak její strachy pryč... Je toho mnoho, co můžeme pro naší bohyni udělat. Důležité je, aby jí to bylo příjemné, aby se celou dobu cítila v bezpečí a přijetí. Jen bych ještě zmínila, pozor na některé druhy bylin, esencí či vykuřovadel, ne všechny jsou pro těhotné vhodné.

Můžeme si také všechny zatančit, zazpívat, namalovat na maminku (ale pak klidně i na sebe) obrázky hennou. (lze sehnat i krásné, vkusné tetovačky) 

Moc hezké je, když každá pozvaná žena přinese malý dáreček pro budoucí maminku. Stačí úplná drobnost, něco, co jí vždycky připomene tento večer a vás. Variantou, dle času, který máte na rituál vyčleněný, je také něco vyrobit přímo na místě. (například obrázek, mandala, lapač snů, šperk, něco ze samotvrdnoucí hlíny=moje oblíbené:-D)

Když jsme maminku vyživily takto duševně a pohladily její tělo, měly bychom ji vyživit i dobrým jídlem. Součástí rituálu proto je i společná hostina. Každá z pozvaných žen by v ideálním případě mohla donést nějakou dobrotu. Není nad příjemně a smysluplně strávený čas s povídáním a hostinou !

Průvodkyně rituálem vede celý večer, udržuje rámec a obsah, je tou, která směřuje pozornost na hlavní postavu celého večera. Je také tou, která ukazuje ostatním ženám, jak a proč uctít nositelku nového života. Dělá vše pro krásné plynutí oslavy mateřství a ženství a snaží se připomenout, jak krásné je být ve společnosti kamarádek a žen z rodiny. A také jak důležité je prožívat život naplno a v přítomnosti.

Líbil se vám článek? Chtěli byste také zažít rituál? Tématu se věnuji na www.duhovy-strom.cz . Krásné dny přeji, Pavlína Janáková