Pálení čarodějnic? Ne, za mě rozhodně oslava Beltain.

30.04.2018

Je to zase tady, celé ráno poslouchám z rádia, kde všude se budou pálit čarodějnice. A mě se chce křičet: Ne, to ne! Já chci oslavit Beltain. A co že to je za svátek? Čtěte dále :-)

Jak už jsem asi někde psala, je mi velmi blízké zkoumat, proč vznikly tradice, zvyky a oslavy,.... které slavíme, aniž by mnozí z nás o tom věděli více. A před x lety jsem se dostala na velkolepou oslavu svátku Beltain. Bylo to úchvatné a od té doby jsem se čím dál více odpoutala od pálení čarodějnic ( opravdu my ženy chceme oslavovat to, že se ženská postava hází do ohně a upaluje, jako za dob inkvizice...???) a baví mne vyhledávat informace právě o krásné oslavě přírody a plodnosti, o Beltainu. 

V dobách pohanských se totiž lidé radovali z toho, že začíná světlá polovina roku, kdy se příroda probouzí a nastává tak čas plodnosti a hojnosti. Oslavovali spojení boha Slunce a bohyně Země (stavění Májky je vlastně postavení falického symbolu = mužský princip do země = ženský princip) Je to oslava lásky, partnerství a sexuality - viz, také líbání se pod rozkvetlým stromem. Zvířata i lidé se párují a probouzí se ona sexuální energie... 

Zapalování ohňů původně bylo na oslavu úplného probuzení přírody do plodného období. 

A ještě jeden zajímavý zvyk z té doby :-) - Na Beltainskou noc se muži a ženy převlékali a zahalovali do masek zvířat, oslavovali,tančili kolem ohně a následně se, nevědíc, kdo je partner, vydali do polí či lesů a tam si užívali lásky. Bylo to pro zaručení hojnosti a plodnosti země. Děti počaté na Beltain se považovaly za dar Boha a starala se proto o ně celá vesnice. (Také proto, že nikdo nevěděl, kdo je vlastně otec) 

 Během tancování a hodování v blízkosti ohňů také Keltové volili Zeleného krále. Doba jeho "vlády" se odvíjí od konkrétních lokalit, někde to byl rok, jinde třeba jen jediná noc. Během ní si pak Zelený král mohl vybrat dívku z vesnice a učinit z ní ženu na počest bohyně plodnosti, Velké matky.

Až mnohem později se z této oslavy přírody stalo pálení čarodějnic... 

Nabízím tento pohled na věc a tak trošku lákám k zamyšlení. Což takhle pojmout tento den jako oslavu přírody, uvědomění si, že se všechno mění a teď zrovna je příležitost oslavit s vděčností příchod jara, bující květenu a Zemi... oslavit partnerství a lásku...