Březová šťáva - tekutý poklad

11.04.2017

V posledních několika dnech mě několikrát upoutala fotografie břízy,nebo článek o jarním detoxu - vždy v hlavní roli bříza. Na procházku jdu často parkem se samými břízami a tak mě vůbec neudivilo, když jsem dnes v obchodě narazila na láhev březové vody. Jistě pochopíte, že jsem jí prostě musela vyzkoušet. A protože se velmi zajímám o tradiční lidové léčitelství, o znalosti našich dávných (i méně dávných :-) ) předků, vyhledala jsem si pár zajímavých informací k březové vodě/šťávě. Jo a mimochodem, chutná výborně!!

Naši předci ji na jaře pili, aby po zimě pookřáli stejně jako léčivý strom, který proudící míza probouzí k novému životu.

Nejen, že je vzhledem ke složení bohatému na množství vitaminů a minerálních látek považována za účinné přírodní léčivo, připisují se jí i omlazující a regenerační účinky. A právě díky těmto blahodárným účinkům, které pomáhají eliminovat známky stárnutí, se březové šťávě mnohdy přezdívalo nápoj bohů. Bříza je plná vitaminu C, silného přírodního antioxidantu, který nejenom že napomáhá odolnosti těla, ale také jej zevnitř čistí. Kombinace látek ve šťávě obsažených účinně posiluje organismus, zároveň zlepšuje trávení a stimuluje činnost jater i ledvin. Šťáva navíc působí lehce močopudně, takže se nečistoty snadněji a rychleji dostanou z těla pryč. A co je nejlepší, březová šťáva nemá na rozdíl od chemicky vyráběných potravinových doplňků žádné vedlejší účinky, takže ji lze užívat dlouhodobě. Pravidelná konzumace šťávy vyplavuje z těla škodliviny a soli a posiluje odolnost celého organismu vůči stresu a civilizačním chorobám. Šťávu jako pomocníka s oslabenou imunitou ocení i ti, kdo trpí na zvýšený výskyt oparů či aftů. Tato virová onemocnění, která jsou mnohdy předzvěstí přicházející chřipky či jiného nachlazení, jsou velice nepříjemná a jedince se slabší obranyschopností dokáží trápit dlouhodobě, někdy i po celý život. Pravidelné užívání březové šťávy sice výskytu těchto problémů nezamezí jednou pro vždy, ale výrazně eliminuje jejich výskyt.
Tyto informace jsou sice zajímavé, ale já bych doporučila šťávu vypít s pokorou a úctou ke stromům. Udělat si z toho daru přírody očistný rituál, uvědomit si sílu a moudrost přírody...a poděkovat.